info@porcelanovepanenky.cz

Reprodukce starých panenek

    Reprodukce starých panenek vznikla asi před třiceti lety v USA jako alternativa k velmi drahým originálním panenkám světoznámých výrobců. Pro velký zájem o takto reprodukované panenky se tento způsob rozšířil i do Evropy.

 

Reprodukce se dělí na:


Reprodukce starých francouzských panenek

    Je velmi náročná disciplína co se týče pracnosti, přesnosti (hlavně malování obličeje) a oblečení. Dříve se tyto panenky používaly nejen na hraní ale také místo módních katalogů. Módní salony a švadleny na nich předváděly své nové modely na zámcích a hradech. Panenky mají oblečeno nejenom to co na nich vidíme, ale vše co k dobovému oblečení patřilo: spodní prádlo, košilku, šněrovačku, punčochy a případně i honzíka. Porcelánové díly jsou odlity z bílé hmoty ( u moderních panenek se používá porcelán zabarvený do hmoty, růžový v různých odstínech, žlutý pro Číňany, hnědý pro mulaty, černý černochy a nebo červený pro indiány ). Aby bylo možno docílit jednolitou pleťovou barvu na bílém porcelánu, je nutno ji nanášet v několika vrstvách, které jsou jednotlivě vypalovány. Takže barva na takové hlavičce, než je hotová, jde do pece až i 10 krát. Kloubové tělo je ušito z jemně vydělané kozí kůže a vycpané dřevěnými pilinami. Pochopitelně ani doplňky nesmějí chybět: klobouk, kabelka, boty anebo slunečník, který je přirozeně funkční. Tuto kategorii zastupují panenky Bru 8 v křticích šatičkách, Bru 13 v červených šatech s honzíkem oceněná červenou stuhou (80 bodů ze 100 možných) na mezinárodní soutěži v Londýně a Bru 13 v růžových šatech, odměněná bronzovou medailí v rakouském Bregenz.

-NAHORU-


Reprodukce starých německých panenek

    Jsou neméně náročné. Platí zde stejná měřítka i na mezinárodních soutěžích. Porota také zde kontroluje kompletnost oblečení, kvalitu malování a zpracování porcelánu. Tuto kategorii zastupují panenky firmy MOA (Max Oskar Arnold ), Parian- panenky neznámých výrobců, Můj miláček (K+R), princezna Juliana fy. Heubach , firmu J.D.Kestner zde zastupuje např. panenka ve fialových šatečkách, která je odlita do originální staré formy z let 1880 a jiné.


Do tohoto oddělení patří též malé, většinou celoporcelánové panenky, jejichž ruce a nohy jsou většinou k tělíčku připojeny drátky.

-NAHORU-


Reprodukce panenek starého C.K.Rakouska

    Zvláště si povšimněte panenky od fy. A.C.Anger (Anger a Moehling) z Dubí u K.V. Forma na hlavu byla nalezena ve velmi zbědovaném stavu, téměř úplně zničená na skládce. Obličejová část byla téměř k nepoznání a jedno ucho chybělo zcela. Díky obrazové dokumentaci se podařilo formu obnovit a uvést do originálního stavu.

-NAHORU-


Reprodukce moderních panenek od současných panenkářek / panenkářů


    V zemích západní Evropy je množství obchodů, kde je možno zakoupit formy jak pro reprodukce starých francouzských, německých, tak i moderních panenek.Tyto firmy pak většinou prodávají i ostatní materiály, potřebné pro výrobu panenek, jako oči, paruky boty, oblečení, doplňky atd. Každý panenkář nebo panenkářka jsou povinni vedle výrobní značky originálu zvěčnit svůj monogram a rok výroby, aby bylo vidět, že se jedná o reprodukci, nikoliv o padělek. Většina panenkářů je sdružena do tzv. cechů, které pro své členy pořádají soutěže a vzdělávací kurzy, kde je možné se naučit nové techniky při zpracování porcelánu a jeho malování.

-NAHORU-